Akupunktura to "system" medycyny, który przywraca i podtrzymuje zdrowie dzięki wkłuwaniu igieł w ściśle określone miejsca na ciele ludzkim. Nakłucia działają na organizm, pobudzając go powodują powrót do równowagi i aktywację mocy regeneracji samouzdrawiania.

W teorii akupunktury występują jeszcze dwa pojęcia energia YANG (dodatnia, wszystko co jest YANG jest: jasne, solidne, szybkie, męskie, ciepłe) oraz energia YIN (ujemna, wszystko co jest YIN jest: zimne, kruche, powolne, kobiece, mroczne). Yin zawsze przekształca się w Yang i na odwrót. Chińczycy uważają, że wystąpienie stanu chorobowego jest związane z zaburzeniem równowagi między tymi energiami.
W wyniku nakłuć igłami dochodzi do wyrównania poziomu energetycznego.

Punkty akupunkturowe są kanałem informacyjnym pomiędzy organizmem i otoczeniem.

Leczenie
Pierwsza wizyta trawa zwykle około godziny. W tym czasie akupunkturzysta zbiera szczegółowy wywiad - rozpoznaje chorobę na podstawie wywiadu ustnego z pacjentem, obserwowaniu pacjenta, jego odruchów i sposobu poruszania się, a także na podstawie wyglądu języka pacjenta.

Samo leczenie polega na wkłuciu bardzo cienkich igieł w określone punkty na ciele na kilka lub kilkanaście minut. Ilość igieł oraz sposób ich stosowania zależą od rozpoznania, a także od stylu pracy akupunkturzysty. W czasie wbijania igieł pacjenci mogą odczuwać mrowienie, które oznacza jedynie, ze igła została poprawnie wbita we właściwy punkt. Igły używane w czasie zabiegu są sterylizowane, obecnie coraz częściej stosuje się igły jednorazowe. Akupunkturzysta może również zastosować inne sposoby leczenia: ogrzewanie, masowanie, ugniatanie punktów akupunkturowych, a także działanie prądem elektrycznym celem delikatnej stymulacji.

Efekty terapeutyczne występują zazwyczaj krótko po zabiegu. Jednak wiele chorób wymaga dłuższego leczenia, a poprawa samopoczucia może być odczuwana dopiero po kilku zabiegach
Kiedy stosować?
Różnego rodzaju nerwice
Choroby narządu ruchu (dyskopatie, zespół bolesnego barku, ostre i przewlekłe mięśniobóle).
Choroby układu nerwowego (bóle głowy, różne nerwobóle a zwłaszcza zapalenie nerwu trójdzielnego czy kulszowego, porażenia i niedowłady do 1 roku po przebytym incydencie, porażenie nerwu twarzowego)
Choroby wewnętrzne (zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, choroba nadciśnieniowa, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy)
Położnictwo i ginekologia (nieregularne krwawienia miesięczne, bolesne miesiączki, wymioty ciężarnych)
Choroby uszu, nosa i gardła ostra głuchota i niedosłuch, Choroba Meniera, przewlekłe zapalenie zatok obocznych nosa)
Choroby oczu (przewlekłe zapalenie spojówek, zapalenie nerwu wzrokowego)
Medycyna sportowa (trema przedstartowa, urazy sportowe)
Nałogi - zwłaszcza palenia tytoniu
 
Wykonanie: GrafMedia